1947/​559

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Kongo”. Bestik af stål med skafter af sort bakelit. Stemplet IHQ, Dansk Designs, Germany. (59)

Bestående af: 8 middagsknive, 8 middagsgafler, 8 middagsskeer, 8 frokostgafler/kagegafler, 8 store teskeer/dessertskeer, 8 isskeer, 8 smørknive, 1 serveringsske L. 27,5, 1 sauceske, 1 forskærergaffel L. 20.

Generelt pæn stand. Nogle mindre overfladeridser og mærker. Nogle dele med mindre hak.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK