1947/559
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Kongo”. Bestik af stål med skafter af sort bakelit. Stemplet IHQ, Dansk Designs, Germany. (59)
Bestående af: 8 middagsknive, 8 middagsgafler, 8 middagsskeer, 8 frokostgafler/kagegafler, 8 store teskeer/dessertskeer, 8 isskeer, 8 smørknive, 1 serveringsske L. 27,5, 1 sauceske, 1 forskærergaffel L. 20.
Generelt pæn stand. Nogle mindre overfladeridser og mærker. Nogle dele med mindre hak.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag