1951/785
Magnus L. Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)
“Tuja”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (65)
Bestående af: 3 fiskegafler, 9 middagsgafler, 6 middagsskeer, 2 frokostknive med takket blad, 6 frokostgafler, 4 smørkive, 10 kagegafler, 3 store teskeer, 8 kaffeskeer, 8 pålægsgafler L. 16, 6 olivengafler L. 11.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag