1831/749
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Kontorstol med hjul og fempasfod af aluminium. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3291. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2010.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||