1825/​1557

Kinesisk dragtæske af træ med lakarbejde med forgyldt dekoration. Indvendig broderet “flap” med personsceneri, hoveder af bemalt ben. Qing 19. årh. 52×52 cm H. 7 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Tørrevner, afslag.

Varia, 21. juni 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag