1825/1557
Kinesisk dragtæske af træ med lakarbejde med forgyldt dekoration. Indvendig broderet “flap” med personsceneri, hoveder af bemalt ben. Qing 19. årh. 52×52 cm H. 7 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Tørrevner, afslag.
Varia, 21. juni 2018
Vurdering
Hammerslag