Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Nøddeknækker af patineret bøg, udskåret i form af Th. Stauning. Udført hos Kay Bojesen. Stemplet k.b. eneret. L. 21.
Nøddeknækkeren er formgivet i 1932 og kun produceret i Staunings regeringstid indtil 1942.
Ridser og mærker. Afslag ved munden.
1091087 |