861/​70

H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)

“Udsigt mod Eremitageslottet”. Ca. 1850. Sign. Holm. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 13,5×21.

Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms arbejder nr. 6074.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 391, 1979 nr. 52, afbildet s. 52.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK