911/​741

Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)

“Melontorvet, Madrid”. Sign. J.A. Jerichau, Søndag 5.9. - 1915. Olie på lærred. 50×65.

Litteratur: Troels Andersen: “Jens Adolf Jerichau (1890–1916). En biografi og en fortegnelse over hans værker”, København, 1983, nr. 150, gengivet side 192.

Generelt i god original stand. Intet at bemærke udover mindre krakelering i himmelpartiet, primært synligt under UV.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. december 2022

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag