2439/​1830

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Kvadratisk sofabord af mahogni, opsat på stel med otte ben. Udført hos snedkermester A.J. Iversen, med etiket herfra. H. 56. L./B. 95.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Variant af modellen blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 38. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1964. Bl.a. omtalt således: “...videre til Ole Wanschers perfektionisme i et sofabord., hvor fire sarge på kinesisk krydser sammen og præsenterer A.J Iversens mesterlige kunnen...”. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, s. 272–273.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
920941 900 DKK