2439/​1830

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Rektangulært sofabord af mahogni, opsat på stel med otte ben. Udført hos snedkermester A.J. Iversen, med etiket herfra. 1950–60'erne. H. 56. L. 140. B. 90.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Variant af modellen blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 38. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1964. Bl.a. omtalt således: “...videre til Ole Wanschers perfektionisme i et sofabord., hvor fire sarge på kinesisk krydser sammen og præsenterer A.J Iversens mesterlige kunnen...”. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, s. 272–273.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?