1948/557
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Skrivebord af patineret eg med profilerede kanter, opsat på cabriole ben. Svungen sarg med tre skuffer i front, beslag af messing. Udført ca. 1940–1950erne hos snedkermester Frits Henningsen. H. 74. L. 180. B. 84,5.
En nøgle medfølger.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag. Revner på sarg.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag