1948/​557

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Skrivebord af patineret eg med profilerede kanter, opsat på cabriole ben. Svungen sarg med tre skuffer i front, beslag af messing. Udført ca. 1940–1950erne hos snedkermester Frits Henningsen. H. 74. L. 180. B. 84,5.

En nøgle medfølger.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag. Revner på sarg.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK