1938/7057
Idumu maske af udskåret patineret træ belagt med hvid kaolin. Lega folket, D. R. Congo. Monteret på en stand af patineret bronze. H. eks. stand ca. 26 cm.
Proveniens: Ex. Gammel fransk samling, Ex. Collection Agnes Woliner, Galerie Ethiopia Paris, Ex. Ole Christensen collection, Denmark.
Tribal art, 16. september 2019
Vurdering
Hammerslag