1646/1220
Damearmbåndsur af 18kt guld. Model DateJust, ref. 6917. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. Guldfarvet skive med visere og timemarkører af guld. Rolex “President” lænke af 18kt guld med skjult foldespænde. Omkreds ca. 19 cm. Urets diameter 26 mm. Ca. 1980.
Verificerings dokument fra Knud Pedersen dateret 24. juni 2009 medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Smykker, 16. november 2016
Vurdering
Hammerslag