2108/994
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 6”. Sovesofa med stel af grålakeret eg, opklappelig ryg samt sæde betrukket med lysgrå uld. Udført hos Getama, Gedsted. H. 75. L. 205,5. D. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud