Pierre Wemaëre (f. Comines 1913, d. Versailles 2010)
“Les bleues”. Sign. P. Wemaëre 83 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81×100.
Udstillet: Kunstnerens første retrospektive udstilling, Randers Kunstmuseum, 1991.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2018