2043/846
Dansk design
Standerlampe af sortlakeret metal. Udført hos Voss. 1940–50erne. H. 130.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag