1422/681
Carl Aage Skov
Høj “tallboy” kommode af teak, front med seks skuffer. Opsat på runde, tilspidsende ben af bøg med “sko” af teak. Model 57. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos Munch Møbler, Slagelse. H. 119. D. 42. B. 78,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, enkelte spor af hvid maling.
Moderne kunst og design, 27. maj 2014
Vurdering
Hammerslag