Henry-Julien Detouche (f. 1854, d. 1913)
Liggende model med en hund i favnen. Sign. H. Detouche. Vandfarve og kridt højnet med hvidt. Lysmål 26×42,5.
Proveniens: Kunsthallen auktion marts 2001, nr. 182. Erik Brandt.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021