917/​600

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

Portræt af den danske forfatter Sophus Schandorph (1836–1901). Sign. H. Slott-Møller. Olie på lærred. 58×45.

Gennem sit tætte venskab med Marie og P.S. Krøyer blev Sophus Schandorph en kær sommergæst i Skagen. Både P.S. Krøyer og Michael Ancher portrætterede ham også under besøgene i Skagen.

Proveniens: Winkel & Magnussen auckion 373, 1952 nr. 250.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK