A. P. Madsen, m.fl.
Jacob Kornerup, m.fl.
Danske ærkæologiske fund herunder bl.a. “Rönninge Fundet” og “Kongshöi Fundet”. Tryksign. APM, A.P. Madsen 1862 og 1863. Én betegnet tegnet af Kornerup og raderet af A.P. Madsen 1863. 15 raderinger, heraf syv håndkolorerede. Bladstørrelse 36,5×26–36,5×27,5. U.r. (15)
Omslag med beskrivelse af Rønninge Fundet og Siem Fundet medfølger.
Misfarvninger. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Syrepletter. Flossede kanter. Enkelte beskårede.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017
11 bud