Just Andersen, R. A. Christophersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Ovalt fad af sølv, sider med stiliseret ornamentik i relief. Udført og stemplet hos Just Andersen, dessin 44. Vægt 400 g. H. max. 4. B. 18,5. L. 29,8. Et par små lysestager af sølv. Stemplet Christophersen anno 1935. Samlet vægt 80 g. H. 4,5. Lystyllers indv. diam. 2,3. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene lystylle med ujævnhed/bule på øverste kant.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
11 bud