2039/​733

Just Andersen, R. A. Christophersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Ovalt fad af sølv, sider med stiliseret ornamentik i relief. Udført og stemplet hos Just Andersen, dessin 44. Vægt 400 g. H. max. 4. B. 18,5. L. 29,8. Et par små lysestager af sølv. Stemplet Christophersen anno 1935. Samlet vægt 80 g. H. 4,5. Lystyllers indv. diam. 2,3. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene lystylle med ujævnhed/bule på øverste kant.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.

11 bud

1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.100 kr.
1.000 kr.