2027/853
Nikolai Tidemand (f. Stavanger 1888, d. 1975)
Liggende gepard af uglaseret stentøj. Sign. monogram, 1915. Unik. H. 6. L. 15. B. 14.
Almindelig patina. Afslag på siden hidrørende fra brændingen.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag