2043/​393

Otte greb til kriss 17.-19. årh. Deraf fire Rakassa greb hvor det ene i ben er fra det 17. årh. Et Donoriko greb i fint skåret elfenben samt tre Jawa Demam greb - det ene af Lampung type. (8)

Proveniens: Antikvitetshandler Steen Strømberg 1947–2014.

7 på stand.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK