Fem danske skeer af sølv med glatte skafter, forskellige mestre, bl.a. Jacob v. Holten og Peter Christensen Ove, Københavns bymærke 1735–1756. Vægt 272 g. L. ca. 19 cm. (5)
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede antikviteter i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Mindre buler, ridser og mærker. Elastikmærker. Gravede på skaftets bagside.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020