1948/​481

Figur af forgyldt bronze i form af kvindelig rytter og hund, monteret på senere sokkel af alabast. 19.-20. årh. Samlet H. 28. Sokkel H. 3,5. L. 24. B. 14.

Antagelig figur fra kaminur monteret på senere sokkel. Hest mangler seletøj, skrue i den ene side. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag