1619/​2079

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

To dækketallerkner af bøg med påtegnede notater på den ene, samt 10 dækketallerkner af eg. En dækketallerken stemplet DDMM, Kolding (De Danske Mejeriers Maskinfabrik). Diam. 27,5–28,5. (12)

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Udført som prototype af Richard Nissen, Langaa.

Enkelte ridser og mærker.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK