2032/​817

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Fire vaser af lertøj, alle modelleret med ornamenter i relief. Dekoreret med hhv. hvid/sort dobbeltglasur og turkis/sort dobbeltglasur. Sign. HAK, to stemplet Denmark, en stemplet Made in Denmark og en sign. Danmark. Udført hos Kähler. H. 11,7–14,5. (4)

Almindelig brugsslitage. Nogle afskalninger i glasur samt afslag. Vifteformet vase ydermere med en reparation på ene hjørne.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK