2032/817
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Fire vaser af lertøj, alle modelleret med ornamenter i relief. Dekoreret med hhv. hvid/sort dobbeltglasur og turkis/sort dobbeltglasur. Sign. HAK, to stemplet Denmark, en stemplet Made in Denmark og en sign. Danmark. Udført hos Kähler. H. 11,7–14,5. (4)
Almindelig brugsslitage. Nogle afskalninger i glasur samt afslag. Vifteformet vase ydermere med en reparation på ene hjørne.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag