Christine Deichmann (f. Øverød 1869, d. USA 1945)
Ni landskaber fra Grønland, monterede i én ramme. Sign. C. D. Stedbetegnelser verso. Vandfarve på papir. Lysmål hver 8,5×11.
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
13 bud