2204/901
Annelise & Per Linnemann-Schmidt
Lav vase af chamotte, dekoreret med brun glasur, modelleret i relief. Sign. Palshus Denmark, APLS, c19. H. 14. Diam.
Udstillet: “100 ans de céramique danoise”, Maison Du Danemark, Paris, 2018. Udstillet: Sophienholm: “100 års dansk keramik”, 2019. Udstillet: Skovgaardsmuseet: “100 års dansk keramik”, 2019. Udstillet: Det Ny Kastet: “100 års dansk keramik”, 2019.
Mindre overfladeridser.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag