1407/1719
Kinesisk fane af guld- og blåfarvet silke dekoreret med drage, bagside med skrifttegn (Xiao Zhang village, Guan Di Temple, Xianfeng Yuan Nian ( 1851 ). Monteret på pind. 19. årh. L. 208. B. 180.
Proveniens: Hjembragt fra Peking i 1920erne af nuværende ejers familie. Tekst ændret d. 04.02.2014.
Med enkelte flænger i silken. Enkelte pletter.
Varia, 13. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
42 bud