2032/​111

Tekande af sølv, side prydet med to rokoko kartoucher, heraf den ene kronet og graveret med Christian Xs monogram, den anden graveret JTC, hævet på fire bladklædte, volutte ben. A. Michelsen, København 1915. Vægt 810 g. H. 19,5 cm.

Proveniens: Ritmester Gustav Adolph Frederik Clauson-Kaas, stifter af Klampenborg Galopbane i 1910.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg let løst.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

22 bud

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK