2032/111
Tekande af sølv, side prydet med to rokoko kartoucher, heraf den ene kronet og graveret med Christian Xs monogram, den anden graveret JTC, hævet på fire bladklædte, volutte ben. A. Michelsen, København 1915. Vægt 810 g. H. 19,5 cm.
Proveniens: Ritmester Gustav Adolph Frederik Clauson-Kaas, stifter af Klampenborg Galopbane i 1910.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg let løst.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud