2434/2000
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 54 mm. Kæde af forgyldt metal. Uret (uden kæde) vejer ca. 104 g. 1910'erne.
Rød æske medfølger. Personlig gravering på støvkapslen.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Armbåndsure, 21. august 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
13 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||