2249/717
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-personers sofa med ben af eg, sider, ryg samt løse hynder med brunt skind. Model 2442. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 150.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En sædehynde med større hul.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag