2249/​717

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

To-personers sofa med ben af eg, sider, ryg samt løse hynder med brunt skind. Model 2442. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 150.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En sædehynde med større hul.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK