Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Nisse med bøjet arm”, ca. 1950. Usign. Udhugget sandsten. H. 43.
Udstillet: “Cobra 50 år”, Esbjerg Kunstmuseum, 1998, kat. nr. 14. Proveniens: Dansk privatsamling. Navnet på stenen er attesteret af Heerup i brevkorrespondance med tidligere ejer fra 1985.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021