Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
“Landskab fra Dragør. Amager”. Sign. Viggo Johansen Dragør 1904. Olie på lærred. 85×95.
Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 269 med titlen “Aftenhimmel. Dragør”. Guildhall, London, “Exhibition of the Works of Danish Painters”, 1907 med titlen “Landskab fra Dragør. Amager” - også skrevet bagpå maleriet af Viggo Johansen, der ejede værket på dette tidspunkt.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 806, 2009 nr. 43.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. januar 2024