2031/893
Peder Pedersen, tilskrevet (f. Langeskov 1893, d. København 1965)
Et par spisebordsstole af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret, sømbeslået naturskind. Antageligt udført 1930'erne hos snedkermester Peder Pedersen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og defekter.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud