2108/865
Josef Hoffmann (f. Pirnitz 1870, d. Wien 1956)
Et par askebægre af messing. Udført ca. 1910–1920'erne hos Wiener Werkstätte. Stemplet monogram samt firmamærke. H. 2,7. Diam. 15. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle buler og skævheder.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag