2024/723
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Cirkulær skål af stentøj, yderside med præget net-mønster i relief. Dekoreret med rødbrun glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 8,7. Diam. 15,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med kalkrander.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud