1810/13
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Høstarbejdere samler neg ved Blåbæk nær Køge. Sign. P. Mønsted Blaabæk Mølle 1918. Olie på lærred. 25×38.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 5. marts 2018
Vurdering
Hammerslag