877/343
Fransk empire kaminur efter original af model af Jean-Andre Reiche, forgyldt bronze med skive af hvid emalje, base af grøn marmor. 19. årh.s begyndelse. H. 33. B. 29,5. D. 14.
Litteratur: Elke Niehüser, 'French bronzes clocks', s. 86–87. Illustartion: Hans Ottomeyer/Peter Pröschel, 'Vergoldete Bronzen', 1986, s. 374, planche 5.15.3–4.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag