2445/​284

En samling opiumsvægte af patineret bronze. Bl.a Burma. Indisk olielampe af messing i form af gående løve samt lysestage i form af tiger. Samt to kinesiske røgelsesholdere af patineret bronze i form af stående figurer. 19.-20. årh. H. 2–14,5. (18)

Olielampe med brud på fod, bøjet kant med mindre hul. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1017714 1.150 DKK
101392 1.100 DKK
1017714 1.050 DKK
876027 1.000 DKK