2445/​284

En samling opiumsvægte af patineret bronze. Bl.a Burma. Indisk olielampe af messing i form af gående løve samt lysestage i form af tiger. Samt to kinesiske røgelsesholdere af patineret bronze i form af stående figurer. 19.-20. årh. H. 2–14,5. (18)

Olielampe med brud på fod, bøjet kant med mindre hul. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

12 bud

101392 1.550 DKK
295626 (Autobud) 1.500 DKK
1017714 1.450 DKK
295626 (Autobud) 1.400 DKK
1017714 1.350 DKK
295626 1.300 DKK
1017714 1.250 DKK
295626 1.200 DKK
1017714 1.150 DKK
101392 1.100 DKK
1017714 1.050 DKK
876027 1.000 DKK