921/​149

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“Bedstemoder hos børnene”. Sign. A. Ancher 1925. Olie på lærred. 53×62.

Udstillet: Charlottenborg 1926 nr. 12.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 688, 2000 nr. 1478.

En olieskitse (der måler 19×24 cm og er malet på pap) til nærværende maleri findes på Skagens Kunstmuseer (inv. nr. 1201).

Anna Ancher var en pioner i dansk kunst og regnes for at være den mest moderne blandt Skagensmalerne. Et gennemgående tema i Anchers kunst er fascinationen af lyset. Hun var optaget af at skildre, hvordan solens stråler falder ind i rummet, og hun er blevet rost for sin helt særlige evne til at indfange lysets stoflighed gennem vibrerende farver og penselstrøg. Med sit fokus maleriske kvaliteter som farver, flader og lyset frem for det fortællende indhold peger hun i retning af den abstrakte kunst. I nærværende maleri har Ancher skildret en rolig stund i dagligstuen, hvor en bedstemor passer sine børnebørn. Også hér har hun mesterligt indfanget lyset, der falder ind gennem de lette gardiner i vinduet og skaber et smukt farvespil i bordets overflade.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK