1735/1586
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900. Billedfelt 59×43 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 679, 2000, lot 1476.
Slitage, ridser, huller fra syning.
Varia, 31. august 2017
Vurdering
Hammerslag