Alexei Afanasiev, m. fl. (, Moskva)
Russisk rokoko vodkabæger af sølv, dekoreret med rocailler og kæmninger. Alexei Afanasiev, oldermand Fedor Petrov, guardein Stepan Belkin, Moskva bymærke 1780. Vægt ca. 30 g. H. 3,5.
Russisk rokoko vodkabæger af sølv, dekoreret med blomster og bladværk. Kyrillisk mestermærke SF, oldermand Alexei Kosirev (1762–1791), guardein Alexei Ivanov Vichliaiev, Moskva bymærke. Vægt ca. 33 g. H. 3,5.
Desuden medfølger vodkakop i russisk rokoko-stil. Graveret med monogram 24–12-34 i bunden. 20. årh. Vægt ca. 27 g. H. 3. (3).
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 7. december 2020
19 bud