12044/​90

Palle Nielsen (f. København 1920, d. 2000)

Ole Sarvig - Palle Nielsen: I forstaden. Sign. af forfatter og kunstner. Træsnit trykt fra orig. stokke. Brøndums Forlag 1967. + Hvedekorn Nr. 5–6. 1963. Særnummer med fortegnelse over Palle Nielsens grafiske værk. Afb. med linoleumsnit trykt fra stokken + Palle Nielsen: Passion. Hvedekorns Bogserie 1953. Passion med navn på friblad. 20,5×14,5–24,5×16,5. (3)

Proveniens: Kunstkritikeren og forfatter Bent Irve (1934–2019).

Passion med pletter på omslaget. De øvrige to i fin stand. Hvedekorn 5/6 uopsprættet.

Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020

Vur­dering

800 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

10 bud

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
850 DKK
(Autobud) 800 DKK
750 DKK
420 DKK
400 DKK