Palle Nielsen (f. København 1920, d. 2000)
Ole Sarvig - Palle Nielsen: I forstaden. Sign. af forfatter og kunstner. Træsnit trykt fra orig. stokke. Brøndums Forlag 1967. + Hvedekorn Nr. 5–6. 1963. Særnummer med fortegnelse over Palle Nielsens grafiske værk. Afb. med linoleumsnit trykt fra stokken + Palle Nielsen: Passion. Hvedekorns Bogserie 1953. Passion med navn på friblad. 20,5×14,5–24,5×16,5. (3)
Proveniens: Kunstkritikeren og forfatter Bent Irve (1934–2019).
Passion med pletter på omslaget. De øvrige to i fin stand. Hvedekorn 5/6 uopsprættet.
Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020
10 bud