1926/​1514

En samling glas bestående af sukkerfad af klart glas med pålagt blå spiral, vinglas med hul stilk og bøjet fod, lille flaske med korkprop samt to lommelærker af fastblæst glas, én med “skærslibning”, én pærefomet med tyr. Conradsminde m.fl. 19. årh. Sukkerfad H. 7. Diam. 11,5. Øvrige H. 12–15. (5)

Sukkerfad med overfladeridser. Lommelærker med aflejringer indvendig.

Varia, 27. juni 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK