1926/1514
En samling glas bestående af sukkerfad af klart glas med pålagt blå spiral, vinglas med hul stilk og bøjet fod, lille flaske med korkprop samt to lommelærker af fastblæst glas, én med “skærslibning”, én pærefomet med tyr. Conradsminde m.fl. 19. årh. Sukkerfad H. 7. Diam. 11,5. Øvrige H. 12–15. (5)
Sukkerfad med overfladeridser. Lommelærker med aflejringer indvendig.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag