2125/148
Persisk bakke af messing, graveret med blomsterornamentik og svungen kant, dåbskande af formessinget metal, samovar af messing med greb af sortmalet træ. 19.-20. årh. Bakke Diam. 63. Kande H. 53. Samovar H. 57. (3)
Hank på kande forstærket, afskalninger samt rust og aflejringer indvendigt. Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag