Johann Heinrich Roos, tilskrevet (f. Otterberg 1631, d. Frankfurt am Main 1685)
Ruinlandskab med hyrde og hyrdinde, der vander dyrene. Utydelig signatur. Olie på lærred monteret på lærred. 54×48.
På bagsiden af lærredet og på blændrammen stemplet ”Douanes Francaises”, (franske toldstempler) og på blændrammen en Christie's stencil.
Krakeleringer. Mindre afskalninger. Mindre retoucheringer og enkelte reparationer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022