912/​394

Franciska Clausen (f. Aabenraa 1899, d. sst. 1986)

Fernand Léger (f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955)

Interessant samling af 22 korrespondancekort til Franciska Clausen skrevet og signeret af Fernand Léger. Paris 1920’erne. På fransk. Størstedelen af kortenen bærer kuvertstempler fra perioden 1923–1928, de fleste fra årene 1924–25. Enkelte med mindre tegninger i tekst. + 5 håndskrevne og signede cartes de visite fra en parisisk tøjbutik, også underskrevet af F.L. Vedlagt en samling på 24 håndskrevne og signerede postkort på tysk og dansk, fra blandt andre Ejler Bille, Marcelle Cahn, Ragnhild Keyser. Dateret 1911–1957. Desuden 2 håndskrevne postkort, underskrevet af Clausen til sin mor.

Korrespondancen består af en lang række beskeder og breve fra Fernand Léger til Franciska Clausen i perioden 1923 til 1928.

Franciska Clausen havde jævnlige ophold i Paris fra 1924 til 1931 og gik i perioden februar 1924 til december 1925 på Légers malerskole Acad. Moderne i Paris. Hun blev hurtigt regnet for én af hans bedste elever og sideløbende med sin egen produktion udførte hun værker for den anerkendte franske mester. I bogen “Franciska” digter forfatter Agnete Braad videre på de to kunstneres intime relation, som igennem årene har været en offentlig hemmelighed.

Nærværende korrespondance bekræfter denne relation og består primært af mindre beskeder sendt til pensionatet, i Rue Alessia, hvor Clausen i mange år var indlogeret. Nogle af beskederne indeholder små tegninger og Légers karakteristiske FL-signatur. Der er overvejende tale om forslag til mødesteder og tidspunkter samt små hilsener. Det nære forhold, og de udfordringer, det afstedkom, er også behandlet i tidligere museumsdirektør Finn Termann-Frederiksens to-binds værk “Franciska Clausen”.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK